fbpx

Máte problém vyjadriť svoje emócie? Pomôže vám spievanie.

Workshop pod vedením Imke McMurtrie (vľavo) a účastníci Sejf, Lianka a Anka, spievame pieseň VaradoSpievanie je jednou z najlepších terapeutických metód. Tanec a spievanie patrí k našej najprirodzenejšej a najstaršej forme sebavyjadrenia. Pieseň nás môže upokojiť alebo naopak nabiť energiou. Vyjadríme ňou lásku, vďaku, radosť, bolesť, žiaľ, krivdu, strach, hnev, ľútosť… V podstate akúkoľvek emóciu či stav našej duše. Ak spievame skutočne zo srdca, z hĺbky svojej duše a dokážeme sa celkom otvoriť piesni, pomôže nám vyjadriť tú najpravdivejšiu pravdu o nás samých. Nemusí to byť vždy pieseň so slovami. Celkom postačí samotná melódia a akékoľvek slabiky či hlásky. Možno sa vám už stalo, že vám z ničoho nič napadla nejaká melódia či pieseň, ktorá sa vás držala celý deň či aj viac dní. Obvykle ide o melódie a piesne, ktoré sú v spojení s našou dušou, s našim prežívaním. Môžu nás vyliečiť zo žiaľu alebo naopak zlepšiť našu náladu.

Mnoho starých, ľudových, šamanských piesní rozprávajú skutočné, sílné príbehy a pocity. Dokonca aj tie, ktorých slová nemajú žiadny význam. Jednou z nich je aj gruzínska pieseň Varado z oblasti dnešnej Abchádzskej republiky, ktorú som sa naučila na workshope hlasovej koučky Imke McMurtrie. Písala som o ňom v mojom predchádzajúcom článku 4 dôvody prečo navštevujem workshopy. Pri spievaní tejto piesne sme mali všetci účastníci workshopu veľmi silný emocionálny zážitok. Je to pieseň plná neskutočnej ľútosti a žiaľu. Vznikla totiž na základe nasledovného príbehu.

Dvaja bratia vyliezli na skalu vysokej hory. Schyľovalo sa už k večeru, a tak sa chceli vrátiť domov. Jeden z bratov zliezol zo skaly bez problémov, ale ten druhý mal strach. Brat, čo bol dole, sa mu preto začal vysmievať a nadávať mu, aký je neschopný, nemožný a že sa mu nikdy nepodarí zliezť. Slnko zapadalo a brat stále kričal a nadával. Ten druhý však naďalej stál na skale so strachom v očiach, nevediac ako z nej zliezť. Keď nastala noc, brat pod skalou zaspal. Ten druhý na nej stále stál s túžbou zliezť. Bol plný hnevu a nenávisti k svojmu bratovi, ktorý sa mu vysmieval a ponižoval ho. Keď sa mu nad ránom konečne podarilo zdolať skalu, vrhol sa na svojho brata a dobodal ho nožom. Keď sa spamätal a uvedomil si, čo spravil, zaplavila ho nesmierna ľútosť a výčitka. Uvedomil si, že brat ho chcel tými slovami iba vyprovokovať a vybičovať k tomu, aby dokázal zliezť zo skaly. Svoj žiaľ, ľútosť a výčitku vložil do piesnie.

Keď som spievala túto pieseň, cítila som jej posolstvo, prechádzala mnou jej energia a vyplavovala zo mňa moje vlastné výčitky a bôle. Všetci účastníci workshopu sme vtedy plakali. Pieseň nás všetkých spojila našimi srdcami. Ak prestanete myslieť a úplne sa ododvzdáte piesni, necháte ju zo seba a cez seba jednoducho plynúť, pocítite nádherné vnútorné šťastie, úľavu, uvoľnenie a harmóniu. Vtedy zažijete silu prítomného okamihu a aké to je jednoducho byť.

 
Ukážka piesne Varado spievanej účastníkmi worskhopu Rezonancia – ako pracuje hlas pod vedením Imke McMurtrie. 
      Varado - verzia na blog

 

Ak chceš zažiť radosť zo spievania, prihlás sa na hlasový workshop OTVOR SVOJ HLAS alebo do speváckeho zboru Spievanie nás baví.

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Rád(a) spievaš? Pridaj sa k nám do zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti.

Uložiť

Zavrieť