fbpx

4 dôvody prečo navštevujem workshopy.

Nedávno som absFoto z workshopu Rezonancia - ako pracuje hlas? s Imke McMurtrieolvovala workshop „Rezonancia – ako pracuje hlas“ pod vedením nemeckej speváčky a hlasovej koučky Imke McMurtrie. Tieto dva dni ma obohatili o niekoľko nových skúseností a úžasných zážitkov. Znova som si potvrdila, aké obohacujúce môže byť absolvovanie workshopu na tému, ktorá ma nie len zaujíma, ale patrí aj do oblasti môjho profesionálneho pôsobenia. Rada by som sa s Vami podelila o to, čo mi tento workshop dal a čo môžete získať Vy, keď sa rozhodnete zúčastniť niečoho podobného.

1. Zoznámila som sa s novými ľuďmi s podobnými záujmami.

Keďže išlo o hlasový workshop, bolo už dopredu veľmi pravdepodobné, že sa zíde skupinka podobne zmýšľajúcich ľudí s rovnakou záľubou. Vďaka tomu vládla po celé dva dni veľmi priateľská, pohodová a bezpečná atmosféra. Pod spojením bezpečná atmosféra mám v tomto prípade na mysli to, že sa nikto zo zúčastnených nemusel obávať výsmechu či akejkoľvek inej nepríjemnej reakcie, ak mu niečo nešlo hneď a dokonale. Práve naopak, koučka Imke McMurtrie ale aj ostatní účastníci sa s láskou a radosťou podporovali a chválili. Všetci sme predsa boli na jednej lodi a prišli sme na workshop, aby sme sa niečo nové dozvedeli, naučili a zdokonalili.

Na takýchto workshopoch sa mnoho krát vytvoria pretrvávajúce priateľstvá ľudí so spoločným záujmom a tiež s ochotou vzájomne si pomôcť aj vo svojom profesnom pôsobení.

2. Práca v skupine ma inšpirovala.

Úžasné bolo, že som sa neučila len od samotnej koučky, ale aj od ostatných účastníkov. Mohla som pozorovať, ako pristupujú k jednotlivým cvičeniam. Zobrať si to, čo sa mi páčilo alebo sa naopak niečomu vyhnúť. Koniec koncov, na to aby sme sa niekde posunuli a robili niečo správne, je dobré uvedomiť si a pochopiť aj to, ako je to nesprávne. Prečo je to tak? Ako to vyzerá, keď napr. plytko dýcham, keď môj hlas neznie a pod.? Je fajn, keď to môžeme vidieť či počuť na niekom inom, a tak si lepšie uvedomiť rozdiely.

3. Čas strávený na workshope bol čas, ktorý som venovala sebe.

Počas 15. hodín (dvoch dní) trvania workshopu som mohla intenzívne pracovať na osvojení si nových zručností, ale aj rozvinutí tých mojich doterajších. Víkend som si vyhradila pre seba. Nebolo nič, čo by odvádzalo moju pozornosť. Všetky povinnosti či starosti som nechala pred dverami sály.

4. Získala som poznatky, ktoré mi pomôžu v profesii a skvalitnia aj môj každodenný život.

Spievaniu sa venujem od malička a 12 rokov tiež pôsobím ako hlasová koučka. Najnovšie sa venujem aj vedeniu workshopov s názvom Otvor svoj hlas. Napriek tomu alebo práve preto sa rada zdokonaľujem a učím novým veciam. Naučila som sa niekoľko zaujímavých tradičných piesní z Gruzínska, ale tiež upokojujúcu pieseň od šamanky babičky z Nového Mexika.

Keďže bol workshop venovaný najmä rezonancii hlasu, spomeniem svoj najväčší rezonančný zážitok. Ten som mala, keď sme cez svoj hlas skúmali rezonančný priestor v oblasti nosovej a ústnej dutiny. Bolo krásne počúvať, ako sa vďaka tomu hlas mojich spolu účastníkov rozozvučuje.

Na konci workshopu som mala ešte jeden nesmierne silný zážitok. Tento krát však emocionálny. Ale o tom vám už poviem nabudúce.

Ak chceš zažiť radosť zo spievania, prihlás sa na hlasový workshop OTVOR SVOJ HLAS.

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Navštív workshop Otvor svoj hlas

hlasový workshop Otvor svoj hlas speváčky a hlasovej koučky Anky Repkovej  

Zavrieť