fbpx

Môj zbor, moja radosť

Spievanie nás baví v Medickej záhradeJe tomu už šesť rokov, od kedy sa konala prvá skúška môjho zboru Spievanie nás baví! Pamätám si presne na ten pocit neistoty, keď som vchádzala do Zichyho paláca, kde sa mali konať jeho pravidelné skúšky. Bol utorok 8.9.2015 a ja som vôbec netušila, koľko ľudí príde a či vôbec nejakí… V to leto som viedla bezplatné skupinové spievanie ľudových piesní v bratislavskej Medickej záhrade. Bol to v tom čase jediný spôsob, akým som ľuďom dávala vedieť o tom, že od septembra sa chystám založiť spevácky zbor. O to viac som bola veľmi milo prekvapená, keď na tú historicky prvú skúšku prišlo cez tridsať ľudí a väčšina z nich sa rozhodla v zbore pokračovať!

Ako to začalo

Anka Repková s B.I.G. Choir na Chorus festivale v r. 2015Nápad založiť svoj vlastný spevácky zbor vznikol v Londýne na festivale zborového spievania – The Chorus Festival, kde som vystupovala s miestnym gospelovým zborom The B.I.G. Choir. V čase môjho 4-mesačného pobytu v Londýne som bola jeho členkou a za krátky čas aj jeho sólistkou. Spievanie v tomto zbore ma napĺňalo a veľmi mi pomohlo otvoriť svoje srdce, dovoliť si prejaviť pri spievaní hlboké emócie a menej sa kontrolovať. Pre mňa sú v tomto černosi veľmi silnou inšpiráciou. Bola som medzi nimi a to ma úžasne posúvalo. Ale v istom okamihu mi to prestávalo stačiť. Cítila som, že potrebujem niečo viac. No a ako som tam vtedy v tej koncertnej hale stála a sledovala vystúpenie 100-členného zmiešaného speváckeho zboru spievajúceho rockové hity, zrazu mi môj priateľ povedal: „A čo keby si aj ty založila takýto zbor?“ A bolo to! Vedela som, že toto je ten môj ďalší krok. Dívala som sa na tých rôznorodých ľudí v zbore – mladších, starších, na vozíku, aj nevidomých – ktorých spájala radosť a nadšenie zo spoločného spievania a už som sa nevedela dočkať toho, keď budú môcť byť aj ľudia v Bratislave súčasťou podobného zboru.

Zbor, v ktorom sa cítime dobre

Koncert v Klariskách s Andreou Encinas (UK),  4.9.2016, Foto: Jan Vlk DreamwolfMôj zámer som mala od začiatku jasný – vytvoriť zbor pre dospelých, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a v ktorom sa s nimi bude zaobchádzať láskavo. Sama som mala v minulosti nepríjemné skúsenosti z iných zborov, kde sa zbormajstri na svojich členov vyvyšovali a boli neúctiví. Pre mňa je takéto správanie neprijateľné. Hudba má byť predsa o radosti a každý by sa mal cítiť pri nej príjemne. Obzvlášť,  keď ide o voľnočasovú aktivitu. Tá nám má predsa priniesť uvoľnenie, energiu a nie stiahnutý žalúdok, bolesti hlavy či nám podkopávať sebavedomie. Okrem vytvorenia podporného a láskyplného prostredenia, pre mňa bolo tiež dôležité sprístupniť zbor každému, kto rád spieva alebo koho to skrátka ku spievaniu ťahá. Rozhodla som sa preto, že doň ho budú môcť  vstúpiť ľudia bez konkurzu a bez ohľadu na to, aké majú predošlé skúsenosti so spievaním. Skrátka, kto chce spievať, dvere má otvorené. Dokonca sa za prvú skúšku ani neplatí. Kto chce príde, skúsi a rozhodne sa, či bude chodiť podľa vlastnej skúsenosti.

Naše prvé vystúpenie

Neubehli ani štyri mesiace a my sme spievali pred plnou Olympiou Divadla Nová scéna na vianočnom večierku organizácie RealWoman! Bolo to niečo úžasné a pre mnohých priam nepredstaviteľný zážitok. Však niektorí z nich nikdy predtým ešte takto verejne nespievali! Doteraz si pamätám, ako mi po vystúpení zboristi a zboristky vraveli, že je až neuveriteľné, ako som ich dokázala zladiť a za tak krátky čas pripraviť na takéto polhodinové vystúpenie. Čo vám poviem. Bola to výzva, ale rozhodne stála za to. Ten pocit radosti zo spoločného úspechu je vo mne doteraz. Ó, a to ešte nebolo všetko. V ten večer sa nám dokonca podaril nakrútiť aj videoklip k mojej autorskej piesni Svetlo.

Tvoríme to spolu

Koncert s Moyou Angelou, 11.8.2019, Foto: Oleš ChereskoMám obrovskú radosť, že sa mi darí napĺňať môj pôvodný zámer – zbor, ktorý je otvorený pre každého spevuchtivého a ktorý je o radosti. Samej by sa mi to však nikdy nepodarilo. Všetci, ktorí boli alebo sú súčasťou môjho zboru Spievanie nás baví, sú tvorcami tohto krásneho sna. Ďakujem vám, že ste mi dali dôveru a spievate so mnou (niektorí už roky a dokonca aj od úplného začiatku). Úžasné je, koľko krásnych priateľstiev sa nám podarilo vytvoriť. Vlastne sme si vytvorili svoju vlastnú komunitu, v ktorej sa spolu tešíme, aj sa radíme, vzájomne sa podporujeme a pomáhame si, keď to potrebujeme.

Zmysel to má len, keď nás to baví

Za čas svojej existencie prešiel zbor vývojom, tak ako som aj ja prechádzala svojím. Aj profesijným aj osobným. Snažím sa robiť iba to, čo ma baví a čomu verím, čím žijem. Na začiatku to bol americký gospel a slovenské ľudovky, neskôr zahraničné populárne piesne, moja tvorba, muzikál a v čase, keď píšem tento článok sú to hlavne slovenské, české (aj ruské) moderné piesne a samozrejme moja tvorba. Netuším, kam to pôjde ďalej. Čo však viem, že to budem aj naďalej robiť celým srdcom a s radosťou, lebo len tak to predsa môže baviť mňa a vás!

Pridaj sa k nám

Ak sa ti môj zbor zapáčil, príď si s nami zaspievať. Môžeš sa pridať kedykoľvek počas roka. Stačí, ak sa registruješ na svoju prvú bezplatnú skúšku na stránke Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví. Teším sa na naše spoločné spievanie!

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Rád(a) spievaš? Pridaj sa k nám do zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti.

Uložiť

Zavrieť