fbpx

3speváčka Anka Repková tipy pre zdravie, ktoré udržia zdravé aj vaše hlasivky

Ako profesionálna speváčka sa potrebujem stále udržiavať v hlasovej kondícii. Niečo také ako dať sa na PN-ku u mňa príliš neprichádza do úvahy. Ako sa teda starám o hlasivky? Robím hlasové cvičenia, pravidelne ich zaťažujem (spievam) a v neposlednom rade dbám aj o zdravie celkového organizmu. Netreba zabúdať na to, že hlasivky sú súčasťou nášho tela. Naše celkové zdravie má teda vplyv aj na zdravie hlasiviek, na stav nášho hlasu. V tomto článku by som sa s vami rada podelila o mnou overené tipy, vďaka ktorým si udržiavam zdravie aj počas zimných mesiacov.

Zázvorový čaj

zazvorovy caj

Účinky

Zahrieva a dezinfikuje organizmus, podporuje imunitu, zlepšuje prietok krvi, je afrodiziakom, detoxikuje telo, zlepšuje trávenie, pomáha pri chudnutí, eliminuje rast rakovinových budniek, zlepšuje dýchanie a vykašliavanie počas chrípky.

Príprava

Najlepšie je pripraviť ho z čerstvo postrúhaného zázvoru, zaliať horúcou vodou a nechať vylúhovať.

Užívanie

Pije sa teplý s medom. Môžete pridať aj citrón.

Citrusová šťava

citrusova stava

Účinky

Podporuje imunitu, pomáha spracovať voľné radikály, znižuje krvný tlak, zahrieva a osviežuje.

Príprava

Môžete si odšťaviť citrusy (pomaranče, grapefruit, citrón) alebo len samotný citrón. Je možné zriediť si šťavu čistou vodou.

Užívanie

Najlepšie je piť ju ráno na lačno. Naštartujete si tým celý organizmus.

Cesnaková tinktúra

cesnak

Účinky

Čistí organizmus od usádzajúceho sa tuku, vyplavuje nerozpustený vápnik, rýchlo zlepšuje látkovú výmenu, čistí cievy, znižuje krvný tlak, chráni pred infarktom, sklerózou, ochrnutím, tvorbou nádorov, likviduje šum v hlave, zlepšuje zrak a omladzuje organizmus.

Príprava

Rozotrite 35 dkg olúpaného cesnaku (z nových zásob) a zmiešajte ho s 200 ml čistého liehu. Nádobu dobre uzavrite a odložte na tmavé a chladné miesto (nie do chladničky) na 10 dní. Hmotu potom preceďte, prelejte do zaváraninového pohára a znovu odstavte na 4 dni do tmavej miestnosti. Až po týchto dňoch je tinktúra pripavená na užívanie.

Užívanie

Pije sa po kvapkách tri krát denne s 50 ml kyslého mliečneho produktu, najlepšie s kefírom alebo jogurtom. Začnite jednou kvapkou ráno, na obed užite dve, večer tri. Takto postupne pridávajte počet kvapiek, až kým sa dostanete na počet 25 kvapiek. Od toho dňa pite 25 kvapiek 3 krát denne, pokiaľ tinktúru nevypijete.

Ak vám prekáža cesnakový zápach, môžete zjesť po užití tinktúry petržlen alebo jablko či šupku z citrónu alebo pomaranča.

Pozor! Kúru robte len raz ročne.

Bonus na záver

Okrem týchto skvelých prírodných tipov robievam ešte ďalší:

Striedavá sprcha

Raz denne si dávam striedavo horúcu a studenú sprchu.

Účinky

Teplo pôsobí na vonkajšie telesné vrstvy a chlad stimuluje krvnú činnosť vo vnútorných orgánoch. Takáto sprcha regeneruje proces normálneho krvného obehu, posilňuje svaly a srdce a zvyšuje odolnosť celého organizmu.

Postup

40 sekúnd sa sprchujte od hlavy až k pätám horúcou vodou, 20 sekúnd naopak od nôh k hlave studenou vodou. Proces trvá 3 – 8 minút. Ukončite studenou vodou, aby sa zúžili cievy a nenachladli ste. Po skončení striedavej sprchy sa v zime neodporúča ísť von skôr než za 40 minút.

Cesnaková tinktúra a postup striedavej sprchy sú z knihy Je možné žít 150 let?, ktorej autorom je ruský biochemik Michail Tombak.

Daj vedieť o článku aj svojim kamarátom

Rád(a) spievaš? Pridaj sa k nám do zboru!

Zdokonalíš sa v speve, rozvinieš svoj sluch, zlepšíš si intonáciu a zažiješ veľa radosti.

Uložiť

Zavrieť